Latarnia morska znajdująca się w Kołobrzegu znajduje się w obrębie szlaku latarni morskich. Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Wielokrotnie przebudowywane wieże stawiane były obok stacji pilotów. Ostatnia z nich, zbudowana w 1909 roku, została wysadzona przez wycofujące się wojska niemieckie w marcu 1945 roku.

Obecną budowlę wzniesiono pod koniec lat czterdziestych nie jak poprzednie przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie. W 1981 roku, po kapitalnym remoncie zmieniono cylindryczną soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, przebudowano latarnię i zmieniono stare drewniane schody wewnątrz okrągłej wieży na metalowe. Swój bardzo charakterystyczny wręcz pękaty wygląd zawdzięcza latarnia posadowieniu na platformie starego fortu. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z obrotowego zestawu 20 halogenowych reflektorów, podobnych do samochodowych, umieszczonych po 2 na bokach dwóch pięciokątnych brył umieszczonych jedna nad drugą. Okna latarni ograniczają obserwowanie jej światła tylko do połowy od strony morza. Latarnię zbudowano na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu, gdzie jest wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni.

Będąc w Kołobrzegu nie można ominąć portu. Port kołobrzeski powstał przy ujściu Parsęty zaraz po lokacji miasta w 1255 roku. Dzisiejszy port jest miejscem pracy i źródłem utrzymania wielu kołobrzeżan. Pełni on wielorakie funkcje. Są to przede wszystkim funkcje handlowe i rybackie. Kołobrzeski port rybacki jest największy w Polsce. Dzięki temu, iż wszystkie kutry pozostają w rękach prywatnych port bardzo prężnie się rozwija. Dodatkową atrakcją turystyczną są okręty wojskowe zacumowane w basenie portu Marynarki Wojennej. W trakcie dni świątecznych obiekty te są udostępnione do zwiedzania turystom.

Jeżeli chodzi o obiekty sakralne w obrębie Kołobrzegu to warto jest zwiedzić Bazylikę NMP oraz kościół św. Jana Chrzciciela.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
RSS Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzyMożna używać znaczników HTML