Prawdziwą wizytówkę miasta stanowi neogotycki Ratusz z XIX wieku. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze.Wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, natomiast w podziemiach o gotyckich sklepieniach, mieści się kawiarnia muzyczna.

Neogotycki Ratusz stojący przy ul. Ratuszowej to od wieków zamek mieszczan i wizytówka miasta. Powstał on w latach 1829- 1832 na miejscu dawnego, według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Budowla neogotycka zbudowana została zgodnie z XIX wiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza. Wieże i blanki strzelnicze mogłyby świadczyć o jego obronnym charakterze, ale projektant zaakcentował tylko w ten sposób militarną historię miasta. Z wieży zegarowej ozdobionej herbami miejskimi rozbrzmiewa dźwięk kuranta, zaś w podziemiach, w których zachowano gotyckie sklepienia, mieści się kawiarnia muzyczna.

Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 roku, znany jest także jako Pałac Branuschweigów. Zbudowano go w XIX wieku w stylu emipre. W czasie ostatniej wojny został uszkodzony, jednak szybko go naprawiono. Był siedzibą UB, potem PTTK. W latach 1970-80 wyremontowano pałac , obecnie mieści się w nim Muzeum Oręża Polskiego. Zgromadzono tam wspaniałe zbiory broni, mundurów i sprzętu wojennego. Warto zajrzeć, i zapoznać się z historią. W czerwcu 1977 roku otwarto w nim wystawę pod hasłem Dzieje Kołobrzegu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
RSS Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzyMożna używać znaczników HTML